Média

Tisková zpráva

Jaké bylo MERUŇKOBRANÍ 2019?

V sobotu 13. července za ne příliš vlídného počasí proběhlo židlochovické Meruňkobraní. Časté mrholení a ani liják s bouřkou s přívalovým deštěm však neodradila návštěvníky akce, kteří zcela zaplnili židlochovické náměstí. Velkou zásluhu na tom měl také skvělý moderátor dne, Zbyněk Loucký, z Rádia Petrov.

A v hlavní roli zde byla opět MERUŇKA, jako lokální potravina ... téma: Meruňka ve světové kuchyni.

Na pódiu připravovali pokrmy uznávané osobnosti a mistři kulinářského řemesla, jejichž šikovné ruce přenášela kamera na velkoplošnou obrazovku, takže diváci mohli vše detailně sledovat.

Kuchařská show Hvězdami letošního Meruňkobraní byli Jiří Král - člen francouzského uznávaného spolku Chaine des Rottiseurs - Rytíři gastronomie, Jan Rimpler - profesionální šéfkuchař a odborný garant Kuliner Gastrocentrum s.r.o. a Martin Beránek - šéf cukrář a spolumajitel firmy Dolce Passione. Jedině v Židlochovicích mohli návštěvníci v přímém přenosu vidět přípravu sicilského dortíku, grilovaných krevet s kandovanou meruňkou na citronové trávě s batátovo-meruňkovým pyré nebo Norského lososa v mořské soli, s uzenými meruňkami, listovým salátem a bylinkami v kombinaci s koprovým medem a sami si také vyzkoušeli přípravu tvarohových knedlíků s marcipánem, meruňkami a vanilkovou omáčkou. Všechny pokrmy mohli návštěvníci akce i zdarma ochutnat.

Knedlíkový král Slunečného města Židlochovice Vyvrcholením programu Meruňkobraní v Židlochovicích je soutěž v pojídání meruňkových knedlíků. Ty letošní byly z kynutého těsta s celou meruňkou. Vítězem a tedy titul Král slunečného města pro rok 2019 si odnesl český rekordman Kamil Hamerský, který v limitu 15 minut pozřel 37 poctivých kynutých knedlíků. Na druhém místě se umístil Michael Vodák, který pozřel přesně o deset méně. Na třetím místě se umístil bronzový Jan Wünsch se 24 snědenými knedlíky. Rekordní byl i počet prodaných meruňkových knedlíků Svoboda, kterých si návštěvníci ze stánku na náměstí odnesli nebo na místě zkonzumovali téměř 6,5 tisíce. Meruňkobraní v Židlochovicích bylo provázené celou řadou dalších meruňkových specialit a pochutin, k dostání bylo např. meruňkové pivo, meruňkové víno - dokonce meruňkový sekt, meruňkové víno, meruňkové mochito a smoothie, meruňková krémová polévka, palačinky, vafle s meruňkovou marmeládou či čerstvou meruňkou, až do samého závěru dne byly k dostání čerstvě utržené meruňky z místních sadů a nechyběla ani ochutnávka soutěžních vzorků meruňkovice. Meruňkobraní v Židlochovicích doprovázel řemeslný jarmark, kvalitní muzika, zábava pro děti a meruňková menu v místních restauracích.Tisková zpráva

MERUŇKOBRANÍ 2019

aneb festival meruněk v Židlochovicích 13. 7. 2019


náměstí Židlochovice 10:00 - 20:00
Moderuje: Zbyněk Loucký, rádio Petrov
Mediálním partnerem akce je Český rozhlas 1, Hitrádio City a rádio Petrov.

PROGRAM:
10:00 Vyhlášení vítěze o nejlepší Meruňkovici
Tam Tam Batucada - bubenická show v brazilském rytmu
10:30 DOLCE PASSIONE - lehké dezerty Martina Beránka inspirované slunnou Itálií
11:00 Footbag show - Tomáš Tuček a Patrik Černý, mistři světa v akrobacii s hakisákem
11:30 Vítězslav Hándl Quintet    

12:00 V rytmu Tam Tam Batucady  

12:45 KULINER Gastrocentrum - škola vaření s šéfkuchařem Janem Rimplerem  
13:45 Světové menu - FRANCOUZSKÝ RYTÍŘ GASTRONOMIE, JIŘÍ KRÁL

14:30 Vítězslav Hándl Quintet
15:00 KULINER Gastrocentrum - škola vaření pro děti s Janem Rimplerem

15:30 MÁME RÁDI MERUŇKY -
soutěž dětí v pojídání meruněk
16:00 MERUŇKOVÝ KRÁL SLUNEČNÉHO MĚSTA - soutěž v pojídání meruňkových knedlíku (dospělí)

17:30 Losování o ceny generálního sponzora
18:00 Tip Top band s Janko Slezákem - koncert

Doprovodný program:
Komentované prohlídky zámku
Řemeslný jarmark
Klauni - program pro děti s workshopem
Dílny pro děti a malování na obličej
Nafukovací a vodní svět pro děti
Výstava meruněk
Meruňkové speciality

Meruňkové menu

Restaurace Za komínem 

Restaurace Pod lékárnou

Prodej meruněk

Židlochovice se opět rozvoní sladkými meruňkami
Letošní 5. ročník, připadá na sobotu 13. července a v hlavní roli bude opět meruňka jako lokální potravina ... téma ročníku - Meruňka ve světové kuchyni.
Celý den bude ve znamení oslavy meruněk společně s bohatým gastro programem. Na pódiu se vystřídají kuchařské špičky známé z televizních obrazovek, chybět nebude hudba, oblíbené soutěže, výstava meruněk a prezentace ovocnářství, poradna a ochutnávka soutěžních vzorků pálenek a zábavný program pro děti.


Program je víc než lákavý
Připravena je řada novinek a opět hvězdné kuchařské obsazení...
Vařit budou Jiří Král - člen francouzského uznávaného spolku Chaine des Rottiseurs - Rytíři gastronomie, Jan Rimpler - profesionální šéfkuchař a odborný garant Kuliner Gastrocentrum s.r.o.
a Martin Beránek - šéf cukrář a spolumajitel firmy Dolce Passione.
Přímo na pódiu před zraky diváků budou vznikat jedinečné světové delikatesy, které budou k ochutnání jedině v Židlochovicích!
Tak například kombinace "Norský losos v mořské soli, uzené meruňky, listové saláty, bylinky, koprový med" asi nikde jinde k ochutnání nebudou....

HLAVNÍ PROTAGONISTÉ
Meruňkobraní aneb festivalu meruněk v Židlochovicích

Kuchařská show
JIŘÍ KRÁL
Šéfkuchař a přední český foodmanager Jiří Král vařil pro světové delegace, včetně britské královny na Pražském hradě. Je členem francouzského uznávaného spolku Chaine des Rottiseurs - Rytíři gastronomie a v současné době šéfuje kuchyni restaurace Aureole, která je nositelem ocenění Bib Gourmand v Michelinském průvodci (v republice je pouze pět takto ohodnocených restaurací). Známá tvář z pořadu ČT1 Kuchařská pohotovost.

V Židlochovicích na meruňkobraní překvapí exotickým menu:
- Norský losos v mořské soli, uzené meruňky, listové saláty, bylinky, koprový med.
- Vepřová panenka v popelu, japonské meruňky Umeboshi, meruňkové glace.
- Krémové halušky se slaninou a meruňkami, čokoládou a chilli.


JAN RIMPLER
Profesionální šéfkuchař a odborný garant Kuliner Gastrocentrum s.r.o. Jan Rimpler je v současnosti pravidelným hostem pořadu Dobré ráno v České televizi. Kuchařské znalosti začal nabírat hlavně při pětileté zahraniční praxi na čtyř a pěti hvězdičkových říčních lodích. Po návratu pracoval také jako šéfkuchař českobudějovického Grand Hotelu Zvon, restaurace Noem Arch Brno a Relax a sport resortu Dolní Morava. V roce 2008 a 2017 se stal protagonistou dnů české kuchyně v Limě. Svoji praxi doplnil stážemi, lektorstvím kuchařských kurzů a mentoringem na středních odborných školách, recepty do odborných časopisů, Live cooking show aj.

Ovocné knedlíky s marcipánem, meruňkami a vanilkovou omáčkou - recept inspirovaný mezinárodní kuchyní:

Těsto: 250 g měkkého tvarohu, 1 vejce, 125g hrubé mouky, špetka soli, 2 lžíce másla
Náplň: kostky z meruněk, 0,4 kg marcipánu
Postup: Všechny ingredience smícháme a vypracujeme hladké těsto. Rozválíme a vykrájíme. Naplníme meruňkami v marcipánu a vaříme v osolené vodě cca 5 minut.

Vanilková omáčka: 110 g žloutků, 100g cukr krupice, 1 vanilkový lusk, 0,5l smetany
Postup: Žloutky s cukrem vyšleháme. Smetanu a vanilku přivedeme k varu. Smetanu postupně vléváme do žloutků. Vlijeme do rendlíku a vaříme.


MARTIN BERÁNEK 

Šéf cukrář, lektor a spolumajitel firmy Dolce Passione Martin Beránek, vykouzlí před zraky diváků sladké dezerty inspirované Itálií. Sám moc dobře zná a oceňuje mistrovství svých italských kolegů.
V Divoké vařečce se několik let snaží předávat informace o vaření, ctí a zpracovává kvalitní suroviny, které k cukrařině potřebuje. Martin je pravidelným hostem Meruňkobraní, a protože velmi rád experimentuje, mohou se i na letos návštěvníci Meruňkobraní těšit na nějaké to překvapení.

Hudební vstupy
Tam Tam Batucada - bubeníci v srdci Evropy
Bubenická show Tam-Tam Batucada je strhující, plná energie, barev a emocí.Tam-Tam Batucada čerpá zejména z brazilské samby z oblasti Rio de Janeira, Bahia, ale má ve svém repertoáru celou řadu dalších rytmů.Orchestr vede kapelník Miloš Vacík, který studoval rytmy po celém světě - Brazílie, Afrika, Evropa, u předních bubenických mistrů a ve školách samby. Sám také otevřel v Praze 1. školu samby v České republice - Samba Escola Praga. Tam-Tam Batucada vznila v roce 1999 a letos slaví 20 let. Má za sebou dnes už stovky vystoupení a koncertů po celé Evropě....

Vítězslav Hándl Jazz Quintet

Hraje ve složení Víětzslav Hándl, Vincenc Kummer, Ladislav Káňa, Radek Zapadlo a Martin Kleibl. Repertoár kapely spadá do Swingovych a příjemných jazzových standardu z období swingové Big Bandove éry a dixilendu.

Tip Top Band a Janko Slezák
Slovenská kapela hraje slovenské i zahraniční hity od 60. let až po současnost. Sólový zpěvák Janko Slezák vystudoval muzikálové herectví na brněnské JAMU v ateliéru Jany Janěkové. Účinkoval v mnoha muzikálech v Městském divadle Brno, pražském Divadle Broadway, ABC a zejména na jevištích bratislavských divadel Aréna, Tower Stage a Nová scéna (např. Judáš - Jesus Christ Superstar, Riff - West Side Story, Benny, Mark Cohen - Rent, Tonny - Dirty Dancing, Danny Zuko, Kenickie - Pomáda). Za hlavní roli Jánošíka v muzikálu Na skle maľované (2006) obdržel Výroční cenu slovenského literárního fondu, za Tybalta v muzikálu Romeo a Julia (2013) a roli Mudrlanta / Tigrieho hnevu v muzikálu Mačky (2016) získal Prémii téhož fondu. V menších rolích se objevil v několika slovenských i českých televizních seriálech. Jako sólový zpěvák vystupuje s různými orchestry a kapelami, věnuje se také dabingu a pedagogické činnosti.

Footbag show
Freestyle show v podání nejlepších světových hráčů Tomáše Tučka a Patrika Černého.

Footbag je rychle se rozšiřující sport, který hrají mladí lidé po celém světě. Je často zmiňován jako "Hacky Sack" .
Footbag existuje jako soutěžní sport již od 70-tých let. Každý rok se pořádá mnoho footbagových turnajů a festivalů po celém světě. K hraní je třeba míček (hak) sešitý z panelů látky či kůže, boty, trochu místa a alespoň dva lidé. Při posílání haku v kruhu za pomocí všech částí těla, kromě rukou, jde o to, aby hak nespadl na zem. Tato varianta je stále nejpopulárnější a nejhranější variantou footbagu a je v podstatě předchůdcem freestylu.
Patrik: začal hrát v roce 2007 a do profesionálních soutěží naskočil hned po 2 letech tréninku. Neměl problém porazit i o 20 let starší borce. V současné době patří ke světové špičce ve footbagu a zároveň je mistr světa a Evropy 2018.
Tomáš: do světa footbagu vstoupil v roce 2002, od té doby vyhrál 7x mistrovství světa v různých kategoriích (nejčastěji v kategorii dvojic) a 3x mistrovství Evropy. Má za sebou přes 1500 show po celé Evropě. Učil fotbalisty v jejich cestě za lepšími výkony.

DOPROVODNÝ PROGRAM
Komentované prohlídky zámku
Po delší odmlce bude opět zpřístupněn židlochovický zámek. Vstupenky na prohlídkové časy bude možné zakoupit až v den Meruňkobraní na oranžovém informačním stanu. 

Světová novinka - meruňkový sekt.

Těšit se můžete také na prodej čerstvých meruněk, meruňkových delikates, džemů, moštů, meruňkového vína a světové novinky - meruňkového sektu.

Nafukovací a vodní svět pro děti
Chodit po vodní hladině a přitom se nepotopit, to je Aquazorbing ve světě nafukovacích atrakcí! Děti si mohou hrát třeba ve skákacím hřišti King Jungle s motivy vodního světa a džungle. Vodní autodrom nabízí jízdu po vodní hladině a obří bungee jumping nafukovací trampolína, jediná v ČR, přijde vhod jak dětem, tak i dospělým.

Klaun family
Klauni na ulici + Cirkusová dílna pro děti

SOUTĚŽE
KNEDLÍKOVÝ KRÁL SLUNEČNÉHO MĚSTA - Soutěž v pojídání meruňkových knedlíků

Hlavní propozice účasti:
Konzumovat se budou knedlíky dle originální receptury. Minimální porce je 10 knedlíků a soutěžící, který nesní minimální porci v limitu, zaplatí základní porci - 100 Kč. Během soutěže se nesmí pít, kouřit, odcházet z pódia. Povolen je pouze omastek a cukr.

Zájemci se mohou hlásit:
Přihlášky jsou již uzavřeny.

Pravidla:
- Soutěže v pojídání knedlíků se účastní max. 10 soutěžících
- Pokud se k soutěži přihlásí více než 10 zájemců, losuje se.
- Časový limit je: 15 minut!!!
- Minimální porce je 10 knedlíků (kdo v limitu základní porci nesní, platí náklady - cena za 1 knedlík je 10 Kč).
- Povolené přílohy jsou pouze omastek a cukr
- Je dovoleno: povolit si opasek, vstát, projít se
- Není dovoleno: pít, opustit podium
- Soutěžící musí být starší 18 let
- Z důvodu případné nevolnosti musí neprodleně soutěž ukončit
- Soutěž je na vlastní nebezpečí (před soutěží vyplní a podepíše písemné prohlášení)

MÁME RÁDI MERUŇKY - Soutěž v pojídání meruněk ve třech dětských kategoriích
(6 - 9, 10 - 12, 13 - 15 let)

Účastníci se k soutěži mohou přihlásit v den Meruňkobraní - 13. 7. 2019 v době od 10 do 15 hodin.
Úkolem je sníst v co nejkratším čase několik (5 - 10 kusů, dle věkové kategorie) rozpůlených meruněk. Vítězem se stane ten, kdo jako první pozře všechny naservírované meruňky, otevře ústa a zvedne ruku. Vítěz získá věcnou odměnu, všichni účastníci soutěže obdrží malý dárek.

Pravidla:
- Soutěžící se smí v průběhu soutěže napít vody.
- V případě nevolnosti musí neprodleně soutěž ukončit.
- Soutěží se na vlastní nebezpečí (před soutěžním kláním rodiče/zákonný zástupce, vyplní a podepíše písemné prohlášení).

KOŠT MERUŇKOVICE 2019
"Pálenky z ovoce, a to nejen z meruněk, jsou nedílnou součástí moravské kultury a mají uplatnění nejen v regionální gastronomii. "
Součástí festivalu meruněk v Židlochovicích Meruňkobraní 2019 je tradiční košt domácí meruňkovice.

Sběr vzorků:
Sběr vzorků byl ukončen
.

Podmínky soutěže:
- Soutěžit s vlastní meruňkovicí může každý.
- Lahev o objemu 0,3l musí být označena jménem, adresou a ročníkem
- Vzorek musí mít rodný list = doklad, ve které pálenici byla vypálena
Hodnocení proběhne 30. 6. 2019 komisí složenou z členů ZO ČZS ŽIDLOCHOVICE.
Vyhlášení výsledků Koštu meruňkovice v den Meruňkobraní 13. 7. 2019 v 10:00 hodin.

SOUTĚŽ O CENY GENERÁLNÍHO SPONZORA
Koupí meruňkových knedlíků na stánku fa Svoboda - výroba domácích knedlíků s.r.o. získá návštěvník losovací lístky do tomboly o hlavní cenu, kterou je LCD televizor a několika dalších hodnotných cen.

Jubilejní 5. ročník Meruňkobraní nabízí ohlédnutí za malými rekordy

Již od prvního Meruňkobraní v roce 2015 se na soutěži v pojídání knedlíků hlásí rekordmani z České republiky. Těmi nejznámějšími jsou bezesporu Kamil Hamerský, držitel českého rekordu v pojídání knedlíků a Jaroslav Němec, známý maxi jedlík všeho možného, kteří se v Židlochovicích v průběhu pěti let střídají ve vítězství.

2018 Kamil Hamerský z Bystřice nad Pernštejnem pozřel v limitu 15 minut 20 poctivých domácích kynutých knedlíků
2017 Jaroslav Němec Bystré u Poličky, 30 meruňkových bramborovotvarohových knedlíků
2016 Jaroslav Němec, Bysté u Poličky 25 meruňkových bramborovotvarohových knedlíků
2015 zvítězil Kamil Hamerský se 67 snědenými knedlíky v časovém limitu 15 minut


Možná nevíte, že
Plody meruněk jsou bohatým zdrojem provitaminu A, draslíku, železa a řady dalších minerálů a vitamínů. Posilují imunitu, léčí sliznice plic, regulují krevní tlak, dále pozitivně působí na nervovou soustavu, odolnost organismu vůči infekcím a zpomalují stárnutí. Vhodné ovoce při redukční dietě. Olej velmi dobře snáší novorozenci a ženy s citlivou pletí, je zaručenou ochranou před UV zářením a navíc vyživuje pokožku.


Meruňkobraní oslavuje Židlochovickou meruňku s jedinečnými vlastnostmi a nezaměnitelným aroma!

Pokud se Vám už teď sbíhají sliny a na tuto sladkou akci se chystáte, můžete soutěžit také o bednu plnou meruněk a meruňkové knedlíky na portále RegionyBrněnska.cz!


V. ročník Meruňkobraní je za námi...