Média

Tisková zpráva

ŽIDLOCHOVICE ZAŽILY MERUŇKOBRANI 2023 PO OSMÉ

Knedlíky, marmelády, víno nebo samotné meruňky jen tak. Kromě dobrot Židlochovice ukázaly obnovený židlochovický kroj. Lidé ochutnávali knedlíky, koláče i tradiční pálenku.  Vše, co v místních sadech na kopci Výhon uzrálo, bylo použito  především na přípravu hotových meruňkových knedlíků, koláčů a buchet. Meruňky se také prodávaly tzv. Ze dvora, čerstvě utržené u místního sadaře. To bylo osmé Meruňkobraní v Židlochovicích v sobotu 15. července 2023. "Meruňkových knedlíků máme letos navařených přes 15.000. Děláme tu taky třeba smoothie meruňky se špenátem. Barva není až tak lákavá, ale ochutnala jsem - a je to luxusní," znělo pozvání ke komentovanému vaření do stodoly Komunitního centra z úst hlavní pořadatelky Lenky Betášové.

MUZIKÁL, TEMPERAMENT, KULINÁRNÍ SHOW A TRADICE

Meruňkobraní se i v letošním roce odehrávalo na několika místech. Na hlavním pódiu na náměstí Míru hrály kapely The People, The Fireballs, Šarivari swing band a zazněly i příjemné muzikálové melodie v podání studentů brněnské JAMU. Po poledni soutěžily děti v půlení meruněk pod taktovkou klauních slečen.
Ve stodole Komunitního centra představily svůj um známé kuchařské osobnosti. Míša Landová z pořadu Peče celá země, Jan Rimpler ze školy vaření Kuliner plus a Vojtěch Petržela, který připravil tříchodové menu.
Přípravu pokrmů lidé nejen sledovali očima, ale i ochutnávali. Gastro zóna v zázemí vzdušné stodoly zároveň nabízela příjemný odpočinek v parném dni. Dobrá jídla skvěle doplnila vína regionálních vinařství na nádvoří centra, hned vedle gastro zóny. V nabídce byla vína regionálních vinařů, včetně atypického meruňkového sektu a oblíbené sabráže – sekání sektu. Vysoký zájem byl o výstavu krojů židlochovického regionu, přičemž prim hrál právě ten židlochovický. V informačním centru se lidé mohli inspirovat místní historií meruňkářství. Na své si přišly i děti v programu připraveném místními hasiči a rukodělných dílen v klimatizovaném zázemí kluboven Komunitního centra.

Velký zájem byl o prohlídky, jindy veřejnosti nepřístupného, židlochovického zámku. Návštěvníci si tak alespoň jednou v roce mohli prohlédnout prostory, kde pobýval první československý prezident T. G. Masaryk na svých letních cestách jižní Moravou nebo kde se před 31 lety, za přítomnosti tehdejšího prezidenta Václava Havla, konalo jedno z jednání o rozdělení Československa. Prohlídky byly už předem beznadějně vyprodané.

TŘI KILA MERUŇKOVÝCH KNEDLÍKŮ ZA 15 MINUT

Program vyvrcholil divácky oblíbenou soutěží o Knedlíkového krále slunečného města, o titul se utkalo osm jedlíků. Překvapení se ale nekonalo. Vítězem se stal Jaroslav Němec, pravidelný účastník mnoha klání v pojídání různých pokrmů, za své výkony označován přídomkem "maxijedlík" a několikanásobný vítěz i zde v Židlochovicích.
Jaroslav Němec z Bystré požil 26 knedlíků od firmy Svoboda Blučina, za vítězství si domů odvezl dárkový koš věnovaný řeznictvím Flajšingr.
"Byl to docela mazec! Na sluníčku bylo přes 40 stupňů Celsia, takže pojídání ovocných knedlíků bylo opravdu fyzicky náročné," svěřil se zpravodajskému portálu Jaroslav Němec.

UKAŽ, ŽE JSI JEDLÍK, VSUŇ TAM JEŠTĚ KNEDLÍK, povzbuzoval jedlíky Jan Rimpler, který soutěží provázel společně s Hankou Pregrtovou.
Druhý borec v pořadí snědl o deset knedlíků méně, loňského vítěze překonal Jaroslav Němec o pět knedlíků. Letošním výkonem, dvacet šest knedlí, padl nový rekord Meruňkobraní.
Do soutěže může jít každý, bez jakékoliv přípravy předem: "Já jsem spokojený. Najedl jsem se a chutnalo mi. Byla to má premiéra," svěřil se nejmladší účastník soutěže.

Jeden knedlík vážil 114 gramů, celkem tedy vítěz soutěže Jaroslav Němec snědl 2 964 gramů pokrmu.

(Zdroj: Deník/Michal Hrabal)

Příští rok se na vás těšíme v sobotu 13. července 2024!


Tisková zpráva

MERUŇKOBRANÍ 2023

Patnáct tisíc meruňkových knedlíků, kuchařská show porotkyně Peče celá země, Moravská mimosa a meruňkové pivo poteče proudem, tak bude v roce 2023 vypadat židlochovické Meruňkobraní v sobotu 15. července, gastronomický svátek v oranžové.  


Sobota 15. července 2023 | 10:00-18:00

pořádá: město Židlochovice

Kypré ovocné knedlíky plněné čerstvými meruňkami, křehké koláče, tradiční meruňkovice, soutěž jedlíků, sabráž sektů, meruňkové víno, jedlý hmyz a bohatý kulturní program s kuchařskými a cukrářskými hvězdami, již osmý festival chutí na oslavu židlochovické meruňky, MERUŇKOBRANÍ v Židlochovicích.

PATNÁCT TISÍC MERUŇKOVÝCH KNEDLÍKŮ

Meruňkobraní 2023 nabízí lákavý kulinární program v moderních prostorách stodoly Komunitního centra, ucelenou zónu regionálních vín, řemeslný jarmark, kreativní meruňková menu i oblíbenou soutěž v pojídání knedlíků (meruňkových) s přijatelnější variantou pro děti v rychlosti půlení meruněk ve třech kategoriích.

Návštěvníkům budou k ochutnávce vzorky pálenky z meruněk ze zdejších sadů, ucházející se o titul Šampion roku 2023. Na prodejních stáncích ke koupi více než patnáct tisíc meruňkových knedlíků v teplé či studené formě.

MORAVSKÁ MIMOSA POTEČE PROUDEM

Kromě dalších specialit, jako je meruňkový sekt a meruňkové víno, zde návštěvníci najdou i stánek lokálního producenta meruněk z Gálových sadů, který přijede se speciální nabídkou svěžího letního nápoje:

"Meruňky i další ovoce z našich sadů zpracováváme různým způsobem. Novinkou pro letošní léto je zapracování meruňkového nektaru do koktejlu v kombinaci se šumivým vínem, který budeme podávat pod značkou Moravská mimosa. A bude-li krásný teplý den, pak věřte, že ta v Židlochovicích poteče proudem", doplňují s úsměvem bratři Pavel a Tomáš Gálovi.

PATNÁCT TISÍC MERUŇKOVÝCH KNEDLÍKŮ

Meruňkobraní 2023 nabízí lákavý kulinární program v moderních prostorách stodoly Komunitního centra, ucelenou zónu regionálních vín, řemeslný jarmark, kreativní meruňková menu i oblíbenou soutěž v pojídání knedlíků (meruňkových) s přijatelnější variantou pro děti v rychlosti půlení meruněk ve třech kategoriích.

Návštěvníkům budou k ochutnávce vzorky pálenky z meruněk ze zdejších sadů, ucházející se o titul Šampion roku 2023. Na prodejních stáncích ke koupi více než patnáct tisíc meruňkových knedlíků v teplé či studené formě.

A odkud všechny ty čerstvě utržené meruňky pocházejí?

"Žádný dovoz", říká hlavní pořadatelka Lenka Betášová a dodává: "Veškeré ovoce pochází z kopce nad Židlochovicemi, říká se mu Výhon. A mimochodem, na jeho vrcholu stojí elegantní akátová rozhledna, která si určitě říká o zdolání".

ŽIDLOCHOVICKÉ MERUŇKOBRANÍ, TO JE PŘEHLÍDKA KULINÁŘSKÉHO UMĚNÍ

V čase od 10 do 16 hodin se v gastro zóně Stodoly Komunitního centra představí:

JAN RIMPLER | snídaňové menu

Zkušený šéfkuchař, lektor a provozovatel kuchařské školy Kuliner, známá tvář České televize ve vysílání Dobrého rána a pořadu Kluci v akci. V rámci komentovaného vaření se představí jako první a připravovat bude snídaňové meruňkové menu, po kterém se budete jen olizovat. www.kulinerplus.cz/nasi-lektori

MÍŠA LANDOVÁ | sladce vymazlený gurmánský zážitek

Autorka sladkého blogu vikendovepeceni.cz, lektorka cukrářských kurzů pro začátečníky a současná porotkyně oblíbené soutěže České televize Peče celá země.

VOJTA PETRŽELA | vyšší gastronomie pro reprezentaci v zahraničí

Kuchař roku 2019, bývalý kapitán juniorského Národního týmu kuchařů a cukrářů České republiky, dnes již člen profesionálních kuchařů. Patří ke kreativním kuchařům a v každé mezinárodní soutěži za národní tým i boduje. narodnitymkucharu.cz

ŽIDLOCHOVICKÝ KROJ VE SVÉ PREMIÉŘE

Židlochovice představí obnovený, téměř zapomenutý kroj a to hned v několika variantách. K vidění bude deset různých verzí od pracovní verze až po slavnostní podobu kroje. Za znovu zrozením stojí místní spolek KANAVA, rozvíjející lidové umění, tradice, kroje, tance a písně.

O MERUŇKOBRANÍ ŽIDLOCHOVICKÝ ZÁMEK OTEVÍRÁ DVEŘE

Zájemci o prohlídku jinak běžně veřejnosti nepřístupného židlochovického zámku, mají pouze v tento den možnost prohlédnout si prostory, kde pobýval první československý prezident T. G. Masaryk na svých letních cestách jižní Moravou nebo kde před jednatřiceti lety za přítomnosti tehdejšího prezidenta Václava Havla probíhalo jedno z jednání o rozdělení Československé federativní republiky.

kontakt: Lenka Betášová, hlavní pořadatelka
Městské kulturní středisko Židlochovice
kontakt:734 352 343 | lenka.betasova@zidlochovice.cz

Fotogalerie