Média

Tisková zpráva

MERUŇKOBRANÍ 2022

"PĚKNÉ TO BYLO, PŘEDEVŠÍM PŘÍJEMNÍ LIDÉ
A KVALITNÍ PRODUKTY U VÝROBCŮ"

Taková byla meruňková klasika na Meruňkobraní 2022 v Židlochovicích  


Sobota 16. července 2022 | 10:00-18:00

pořádá: město Židlochovice
moderuje: Petra Eliášová

ŽIDLOCHOVICE SE UŽ POSEDMÉ ROZVONĚLY SLADKÝMI MERUŇKAMI
Letošní abnormálně horké léto bylo pro sobotu 16. července o něco přívětivější a slevilo na teplotách. Příjemných 28 stupňů si pochvalovali nejen návštěvníci, ale i pořadatelé. Židlochovické náměstí a přilehlý areál Komunitního centra přivítalo kolem pěti tisíc návštěvníků.

"V letošním roce byla návštěvnost ještě větší, než v předchozích ročnících. Meruněk i knedlíků bylo opravdu dostatek. Ano, čekalo se znovu ve frontě. Jen meruněk jsme prodali přes dvě tuny na dvou místech v rámci trhu. Všechny stánky s občerstvením měly minimálně jednu meruňkovou specialitu a meruňkové pivo teklo proudem na čtyřech stáncích. Za pořadatele musím říct, že jsme dělali, co jsme mohli a jsme spokojeni" dodala Lenka Betášová, hlavní organizátorka.

HUDBA, JARMARK A ZPĚV
Ve stínu obřích party stanů umístěných v centru náměstí si návštěvníci vychutnali hudební program všech žánrů, Program odstartovala swingová kapela Šarivari swing ze Znojma, s blokem známých melodií z filmů a muzikálů vystoupili studenti prvního ročníku brněnské JAMU. V odpolední části se na podiu, ale pod ním spustila doslova hudební smršť v podání temperamentní multižánrové kapely The People, která publikum roztancovala nejen hity Karla Gotta. Mezi hudebními vstupy bavil děti oblíbený kejklíř Pupa na chůdách. Závěr meruňkového dne na hlavním podiu patřil známé brněnské kapele Ukulele Orchestra jako Brno, v jejímž podání zazní světové rockové a popové hity.

V ŽIDLOCHOVICÍCH SE CHUTNALY A NAKUPOVALY NEJEN MERUŇKY, ALE I VÝTEČNÁ MERUŇKOVICE, MERUŇKOVÉ KNEDLÍKY NA NĚKOLIK ZPŮSOBŮ, MERUŇKOVÉ VÍNO a MERUŇKOVÝ SEKT"
Meruňkobraní je o hlavně meruňkách. Ty se nejen nakupovaly, ale návštěvníci si je mohli vychutnat i v některém z receptů, které připravovaly hvězdy kulinářského umění.

Komunitní centrum, kde k dobré náladě zahrála cimbálová muzika Vonica, bylo plné pochoutek z meruněk,
a to jak v přirozené formě čerstvých plodů, tak i v gastro úpravách v podání známých kuchařů.
Kuchařský maraton odstartoval Oskar Klanert, šéfkuchař restaurace Na Humpolce v Tišnově. Návštěvníci také ochutnali meruňkovou klasiku od Jana Rimplera, provozovatele a lektora školy vaření Kuliner v Brně, své kuchařské umění předvedl Vojta Petržela, kapitán juniorského národního týmu kuchařů a cukrářů ČR.
Po konzumaci výborných jídel obou kuchařů přišlo k chuti meruňkové víno či meruňkový sekt z produkce vinařství Lacina, zakladatele projektu Vinaři jdou na dřeň. Nabídku rozšířili regionální vinařství Proqin
z Velkým Němčic, Na důlku ze Žabčic - vítěz letošního ročníku o víno regionu, Merlon Žabčice - vítěz letošního ročníku o víno regionu, vinařství Válka z Nosislavi, Sklep Blučina a Rajhradské klášterní.

Kromě prožitků z konzumace kvalitních vín a meruňkových specialit nabídlo Komunitní centrum program LiStOVáNí Lukáše Hejlíka v představení ŠVEJK 2021.

SOUŤEŽ V POJÍDÁNÍ KNEDLÍKŮ
KRÁL SLUNEČNÉHO MĚSTA POZŘEL 21 POCTIVÝCH KYNUTÝCH MERUŇKOVÝCH KNEDLÍKŮ
Po roční odmlce nepřišli návštěvníci Meruňkobraní o oblíbenou soutěž v pojídání meruňkových knedlíků. Knedlíky do soutěže připravuje tradičně lokální výrobce Svoboda - výrobce domácích knedlíků,. "Kandidáti na titul Král Slunečného města se hlásili dopředu, ale i na místě. Přihlásit se může kdokoli, jedinou podmínkou je dovršených 18 let, letos soutěžilo o titul Král slunečného města šest soutěžících " doplňuje Lenka Betášová.

1. místo | Radim Dvořáček z Ostravy | 21 knedlíků
2. místo | Karel Chotovinský
z Rajhradu | 11 knedlíků
3. místo | Jiří Kovář
z Přísnotic | 10 knedlíků

MERUŇKOVÉ KNEDLÍKY a ŠULÁNKY S MERUŇKOVÝM PŘELIVEM
Velkým tahákem každého ročníku festivalu meruněk je prodej meruňkových knedlíků. Letos bylo prodáno pět tisíc knedlíků "Poptávka po meruňkových knedlících je každý rok opravdu vysoká, proto jsme pro letošek připravili více prodejních míst a nabídku meruňkových knedlíků jsme rozšířili. K dostání byly knedlíky kynuté a tvarohové, byly také dva druhy šulánků s několika různými meruňkovými přelivy", dodává Lenka Betášová.

2 500 KILO MERUNĚK
Nejinak je to se zájmem o nákup čerstvých meruněk. V roce 2021 se prodalo celkem 1200 kg meruněk, které pocházely výhradně ze sadů místních ovocnářů. " Letos to bylo se zráním meruněk poněkud složitější, zasáhly vedra, krupobití , přesto se nám podařilo zajistit do prodeje víc než 2500 kg," doplňuje Ing. Jan Vitula, starosta města Židlochovice.

Milena Moudrá
Městské kulturní středisko Židlochovice